Чай

ВСИЧКО ЗА КАФЯВАТА ЗАХАР!

Чаят е напитка, която се приготвя от частите на растение (листа, пъпки, цветове и др.).

Първите сведения за дивия чай са от района между западен Китай, Тибет и Северна Индия. Откриването му датира от зората на китайската цивилизация. Според една легенда китайският император Чен-Нунг сложил съд с вода на огън под див чаен храст, а вятърът отронил няколко листа във водата. Когато Чен опитал течността, той бил възхитен от аромата и вкуса.

Отглеждането на чай в Китай бележи бум през X и XVI век, когато започва култивирането му в плантации и външната търговията е във възход. Пристигането на чая в Европа от Азия започва около 17 век с търговски кораби. В момента най-голям традиционен потребител на чай в света е Великобритания. При тях това е свързано с обичаите и традициите.

Вижте историята на чая, информация за производството и видове чай.

Чаеното растение е храстовидно и вечно зелено. То достига височина до десет метра и затова често е наричано Чаено дърво. При брането се взимат само листа и пъпки от най-горната част на растението. След това различните части на чаените растения се обработват по различни технологии, най-вече сушене по специални техники и контролирана ферментация. Традиционният чай е запарка от листенцата на този храст, но в България, чай наричаме всякакви видове запарки. Още полезна информация за чая- елексирът на живота.